Home ›  W  › W2 > W3A45C103MAT2A
W3A45C103MAT2A from AVX
Fast Delivery, Competitive Price @IC-phoenix
If you need more electronic components or better pricing, we welcome any inquiry.
W3A45C103MAT2A
Manufacturer: AVX
Capacitor Array (IPC)
Partnumber Manufacturer Quantity Availability
W3A45C103MAT2A AVX 1700 In Stock
Description and Introduction
### **Specifications:**
- **Manufacturer:** AVX
- **Part Number:** W3A45C103MAT2A
- **Capacitance:** 10nF (0.01µF)
- **Voltage Rating:** 100V
- **Tolerance:** ±20%
- **Dielectric Material:** X7R
- **Package/Case:** 0603 (1608 Metric)
- **Termination:** Surface Mount (SMD)
- **Operating Temperature Range:** -55°C to +125°C
- **Features:** RoHS Compliant
### **Descriptions and Features:**
- **X7R Dielectric:** Provides stable performance over a wide temperature range.
- **Surface Mount Design:** Suitable for automated assembly processes.
- **High Voltage Rating:** Suitable for applications requiring up to 100V.